هوش مصنوعی انقلابی در صنعت مالی ایجاد کرده است. این فناوری نه تنها سطح دقت را در صنعت بهبود می بخشد، بلکه سطح تعامل مشتری را نیز افزایش می دهد و دوره وضوح درخواست را تسریع می کند. از این رو فعالان حوزه مالی همواره در صدد یافتن پاسخ­هایی در مورد اهمیت هوش مصنوعی در بخش های مالی یا شرکت های فناوری مالی یا به اصطلاح فینتک(Fintech) می باشند.
شرکت های Fintech و بنگاه های مالی همواره پذیرنده اولیه(Early Adopters) پایگاه های داده و رایانه های مرکزی بوده و کماکان به اشتیاق زیادی منتظر نسل بعدی توان محاسباتی و تجزیه و تحلیل می باشند. هوش مصنوعی با افزایش کارایی، به شرکت های Fintech در حل مشکلات انسانی کمک می کند. هوش مصنوعی با استفاده از روش های مختلف برخاسته از جنبه های مختلف هوش انسانی در مقیاس فراتر از انسان، نتایج را بهبود می بخشد.
پیشرفت های محاسباتی طی 2 دهه گذشته موجب تحولات زیادی در شرکت های فینتک شده است. فناوری هایی نوینی چون هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین، شبکه های عصبی، الگوریتم های تکاملی، تحلیل کلان داده و بسیاری دیگر به رایانه ها این امکان را داده است که بتوانند از مجموعه ای از داده های متغیر، متنوع و عمیق بیش از پیش خلق ارزش نمایند.
رویکردهای مشتری محوری، بهینه سازی هزینه، امنیت بیشتر و یکپارچه سازی داده ها در زمان واقعی، نیازهای مهم و فعلی بخش مالی است. این موارد از نشانه های پویایی کسب وکار شرکت های FinTech می باشند. برخی از مهم ترین حوزه های متاثر از هوش مصنوعی در شرکت های فینتک عبارت است از:

  1. مربی/مشاور مالی دیجیتال
  2. مصورسازی(Visualization) و جستجوی تراکنش
  3. پروفایل ریسک مشتری
  4. قیمت گذاری و ارزیابی ریسک اعتباری