هوش مصنوعی در فهرست اولویت های مدیران ارشد سازمان ها در سال 2021

هوش مصنوعی در فهرست اولویت های مدیران ارشد سازمان ها در سال 2021

در گزارشی با عنوان «مدیران ارشد سازمان ها در فصل پایانی 2020 چه گفته اند: پایداری و تحول دیجیتال» که روز گذشته، توسط پایگاه تحلیلی IoT-Analytics منتشر گردیده است، به جمع آوری و تحلیل نظرات بیش از 5000 نفر مدیر ارشد سازمان در ایالات متحده در فصل چهارم و پایانی 2020 پرداخته شده است. نظراتی که بیش از هر چیز برای پیش بینی روند 2021 نزد فعالان اکوسیستم فناوری های دیجیتال مفید می باشد. طی سال گذشته، بیماری همه گیر Covid-19 و اثرات فوری آن در کسب و کارها، موضوع شماره 1 جلسات هیئت مدیره شرکت ها بود. از خروجی های این جلسات چنین برداشت می گردد که در سال پیش رو یعنی 2021، زمانی که ما به سمت و سوی شرایط «نرمال جدید» حرکت می کنیم، دو حوزه بزرگ در حال ظهور می باشند: 1) تحول دیجیتال، و 2) پایداری.

 

گفته های مدیران ارشد سازمان ها در فصل پایانی 2021

 

در شکل فوق، تحلیل واژگان کلیدی بر روی دو محور صورت گرفته است:

  • محور افقی متمرکز بر اهمیت کلیدواژه: میزان تکرار کلیدواژه به ازای هر 100 مصاحبه، که هر چه بیشتر باشد روی محور، راست تر قرار می گیرد
  • و محور عمودی متمرکز بر رشد کلیدواژه: نسبت به فصل سوم 2020؛ اگر مقدار این محور برای یرای یک کلیدواژه بیشتر از 100 باشد به معنای افزایش اهمیت، و اگر کمتر از آن باشد به معنای کاسته شدن از اهمیت آن کلیدواژه می باشد.

طبق شکل فوق، حوزه های محوری تحول دیجیتال که در مقایسه با سه ماهه سوم 2020 رشد قابل توجهی داشته اند عبارتند از:  5G ، AI & Analytics و IoT.

علاوه بر این، دو موضوع گوشه ای که طی فصل چهارم 2020 تبدیل به بحث داغ جلسات هیات مدیره ها شد عبارتند از:

  • بیت کوین (رشد حدود 250 درصدی): ناشی از علاقه مجدد و گسترده به ارزهای رمزپایه طی ماه های پایانی 2020
  • دوقلوی دیجیتال یا Twin Digital (حدود 500 درصد رشد): محوریت گزارش های مختلف در صنایع گوناگون (نفت و گاز، دریایی، ساختمان ها، … )

در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین موضوعات مورد بحث نزد مدیران ارشد و هیات مدیره سازمان ها پرداخته شده است.

پایداری (Sustainability)

همچنانکه دولت ها در زمینه تغییرات آب و هوایی و پایداری فعالیت می کنند، به طور فزاینده ای از شرکت های بخش خصوصی انتظار دارند که مشابه آنان رفتار کنند. در عین حال، مصرف کنندگان و مشتریان نیز این شرکت ها را تحت فشار قرار می دهند تا نسبت به مباحث پایداری از خود تعهداتی را به نمایش بگذارند. در این حوزه مهمترین عامل طی فصل پایانی 2020 را می توان به برنامه ها و سیاست های رئیس جمهور جدید ایالات متحده نسبت داد که در اوایل سال 2021 نیز به اولویت بندی موضوع پرداخت. به طوری که ایالات متحده در 20 ژانویه 2021 به توافق نامه آب و هوای پاریس بازگشت.

مبحث کلان «پایداری» 52 بار در هر 100 مصاحبه طی فصل پایانی 2020 ذکر شده است، و 23 درصد افزایش در مقایسه با فصل سوم و نیز 86 درصد در مقایسه با فصل مشابه در سال داشته است. علاقه به این موضوع بسیار گسترده است زیرا شرکت ها از همگی صنایع و بخش ها به دنبال یافتن روش های دخیل کردن پایداری در محصولات، خدمات، زنجیره های تأمین و فرایندهای تولید خود هستند. به عنوان مثال، شرکت لباس های ورزشی نایک(Nike) اخیراً متعهد شده است که استفاده از مواد بازیافتی را در محصولات خود به شدت افزایش دهد. به گفته مدیر عامل این شرکت، آقای John J. Donahoe II؛

«نهایتا، پایداری است که همیشه هسته اصلی تلاش های نوآوری ما خواهد بود. 85 درصد از مجموعه لباس های ACG که اخیراً ارائه شده است، حاوی بیش از 90٪ مواد بازیافتی می باشد و بر آنیم میزان پایداری را از طریق آیکون های لباس ورزشی افزایش دهیم»

5G (نسل پنجم ارتباطات)

5G، استاندارد فناوری نسل پنجم برای شبکه های تلفن همراه ، 74 بار در هر 100 مصاحبه ذکر شده و همچنان از اهمیت برخوردار است (+ 11 درصد در مقایسه با فصل سوم 2020). این واقعیت که 5G دارای بالاترین فراوانی واژگان کلیدی در بین کلیدواژه های مورد تجزیه و تحلیل است، نشان دهنده اهمیت این فناوری حتی پیش از استفاده در مقیاس وسیع است. برای نمونه، نفوذ فناوری 5G برای استفاده در زمینه فناوری اینترنت اشیا هنوز هم بسیار کم است. ارائه فناوری 5G در سال 2020 سرعت بیشتری به خود گرفت. به طوری که تعداد استقرارهای 5G (به صورت تجاری یا برای آزمایش) به شدت افزایش یافت و در پایان فصل سوم 2020 حدود 15000 شهر در جهان به نوعی به شبکه 5G دسترسی داشتند.

کوالکام (Qualcomm)، به عنوان پیشرو در ساخت تراشه های 5G، آن طور که اخیرا اعلان نموده است، در حوزه های وایرلس و موبایل که شامل تراشه های 5G و فروش گوشی ها است، 79 درصد افزایش فروش را طی فصل پایانی 2020 در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، داشته است. سیرا وایرلس (Sierra Wireless) تولید کننده ماژول های 5G نیز، در سال 2020، 15 برنده مناقصه بزرگ طراحی برای ماژول های 5G خود را معرفی نموده است و انتظار دارد که از محصولات خود در زمینه 5G در سال 2021 درآمد قابل توجهی کسب کند.

Kent Thexton مدیر عامل این شرکت، گفته است؛

«با 5G، یک چرخه پذیرش مشابه حرکت از 3G به 4G مشاهده خواهیم کرد. با این تفاوت که از نظر قمیت و هزینه اختلاف بسیار بیشتری وجود دارد. اما پتانسیل عملکرد 5G نیز به طور قابل توجهی بالاتر است.»

هوش مصنوعی و تحلیل (داده محور)

اگرچه تامین مالی کل استارت آپ ها در سال 2020 کاهش یافت، این موضوع برای استارت آپ های AI & Analytics در طول سال نسبتاً بالا بود. شرکت ها در تمام صنایع و بخش ها در حال بررسی چگونگی اتخاذ بهترین رویکردهای تحلیلی و استفاده از کلان داده های ایجاد شده در کسب وکار خود هستند. هوش مصنوعی و تحلیل های داده محور در فصل پایانی 2020 پنجاه بار در هر 100 مصاحبه  ذکر شده  است. حتی صنایع بالغ و صدساله ای مانند نفت و گاز هم اکنون تمرکز خود را بر روی کارآیی و انعطاف پذیری فرایندهای خود با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین گذاشته اند.

ویلیام زارتلر(William Zartler) مدیر عامل شرکت Solaris Oilfield Infrastructure طی مصاحبه خود در روزهای پایانی سال 2020 گفته است؛

«یکی از راه های دستیابی صنعت به بهره وری، استفاده از تحلیل های داده محور و نرم افزار با هدف نهایی استفاده از یادگیری ماشین برای اتوماسیون بیشتر فرآیندها، استفاده از تعمیرات پیش بینی شده و اساساً کار بیشتر با کمترین فعالیت است.»

اینترنت اشیا

در سال 2020، برای اولین بار تعداد اتصالات اینترنت اشیا (مانند اتومبیل های متصل، دستگاه های هوشمند خانگی، تجهیزات صنعتی متصل) نسبت به اتصالات غیر اینترنت اشیا (تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها و رایانه ها) بیشتر بود، که نشان می دهد اینترنت اشیا به یک روند اصلی تبدیل شده است. این فناوری به 21 بار در هر مصاحبه ذکر شده است، که رشد 30 درصدی در مقایسه با فصل سوم 2020 داشته  است. فناوری اینترنت اشیا از کاستن همه گیری کرونا در فصل دوم 2020 بهره لازم را برده و بهبود قابل توجهی یافته است. به طوری که هم اکنون به فهرست اولویت های مدیرعاملان بازگشته است. تمرکز بیشتر تولیدکنندگان نیمه هادی بر اینترنت اشیا، نیز این روند را برجسته تر می سازد. برای نمونه، Semiconductors NXP با معرفی راهکار های نوین موقعیت یابی و مکان یابی متمرکز بر موارد کاربردی اینترنت اشیا، بر تعهد خود به توسعه IoT در فصل چهارم 2020 تاکید نمود. مدیر عامل NXP، کورت سیورز(Kurt Sievers)، طی مصاحبه اش در ماه پایانی 2020 گفته است؛

«ما در حال حاضر شاهد یک سال شگفت آور و قدرتمند در اینترنت اشیا صنعتی هستیم که این موضوع نیز به کشور چین بر می گردد. اگر COVID-19 در چین طی سه ماه اول 2020 یک ذغذغه ملی بود، طی سه ماهه دوم به دغدغه همه کشورهای جهان تبدیل و همین موضوع موجب گسترش سریع تر IIoT گردید.»

سایر روندهای قابل توجه

احساسات/تمایلات مثبت برای شرکت های امنیت سایبری: از کلیه بخش های مورد تحلیل، امنیت سایبری مثبت ترین مورد در فصل چهارم 2020 بوده است. احساسات بسیار مثبتی نیز برای ارائه دهندگان ابر(Cloud) و شرکت های نیمه هادی مشاهده می شود. میانگین احساسات در تمام صنایع و بخش ها طی فصل دوم 2020 به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در حالی که هنوز بسیاری از آنها به سطح قبل از دوره رشد نرسیده اند، تمایلات و احساسات مثبت به شرکت های فناوری، به ویژه شرکت های امنیت سایبری، به دلیل افزایش حملات سایبری (که آن هم به دلیل دورکاری کارکنان شرکت های مورد حمله می باشد)، از سطح قبل از Covid پیشی گرفته است.

شرکت های فناوری بزرگ در مقابل دولت ها: یکی از موضوعات کلیدی که در حال تشدید است، نظارت دقیق دولت بر شرکت های بزرگ فناوری است. پس از سال ها مقررات اندک، دولت چین در پایان سال 2020 برخورد ضد انحصاری با برخی از شرکت های بزرگ فناوری خاص را آغاز کرد. در نتیجه، IPO مورد انتظار گروه آنت(Ant)، زیرمجموعه شرکت علی بابا، پس از آنکه جک ما(Jack Ma) بنیانگذار و مدیرعامل سابق آن شرکت علناً از بانک های دولتی چین انتقاد کرد، به حالت تعلیق درآمد. علاوه بر این، در نوامبر 2020 ، دولت چین پیش نویس مقررات ضد انحصاری را منتشر کرد که امکان رگولاتوری بیشتری در قبال شرکت های بزرگ فناوری مانند Alibaba یا Tencent را فراهم می سازد. در ایالات متحده نیز بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که دولت بایدن موضع سخت تری در برابر شرکت های بزرگ فناوری آمریکایی مانند Google یا Facebook داشته باشد.

منبع: IoT-Analytics