هوش مصنوعی و پیش بینی سرطان در آینده نزدیک

هوش مصنوعی و تشخیص سرطان

محققان MIT اخیرا موفق به توسعه یک الگوریتم ارزیابی ریسک شده اند که عملکرد قابل انطباقی با مجموعه داده های ایالات متحده، اروپا و آسیا دارد. آنها معتقدند برای پیش بینی سرطان، ابتدا بایستی پیش بینی نمود که چه کسی در آینده به آن مبتلا می شود. این پیش بینی ریسک که از ماهیت پیچیده ای برخوردار است، از طریق ابزارهای هوش مصنوعی دقیق تر شده است، اما پذیرش فناوری هوش مصنوعی در جامعه پزشکی همواره با چالش رو به رو بوده است.

 

دو سال پیش، تیمی متشکل از دانشمندان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی، و کلینیک جمیل(Jameel) یک سیستم یادگیری عمیق را برای پیش بینی ریسک ابتلا به سرطان توسعه دادند که تنها بر اساس ماموگرافی بیمار بود. مدل مذکور بسیار نوید بخش بود: این مدل برای زنان سفیدپوست و سیاه پوست نیز به یک اندازه دقیق بود، به ویژه زمانی که بدانیم احتمال مرگ زنان سیاه پوست 43 در اثر سرطان سینه بیشتر از سفیدپوستان است.

تشخیص سرطان سینه با کمک ابزارهای هوش مصنوعی

اما محققان می گویند، برای کاربرد مدل های ریسک مبتنی بر پردازش تصویر در مراقبت های بالینی و توسعه گسترده آن در جهان، نیازمند بهبودهای الگوریتمی و نیز اعتبارسنجی در مقیاس بالا بر روی بیماران زیادی می باشند تا بتوانند قدرتمندی آن را اثبات نمایند. به همین منظور، آنها الگوریتم جدید خود را با عنوان Mirai به منظور احصای نیازمندی های خاص در فرایند مدل سازی ریسک طراحی و ایجاد نمودند. Mirai به طور مشترک ریسک ابتلای بیمار به سرطان را در چندین بازه زمانی مختلف مدل سازی می کند و در صورت نیاز می تواند از پارمترها و عوامل خطرآفرین بالینی دیگری مانند سن یا سابقه خانوادگی بهره مند گردد. 

برای مشاهده گزارش کامل اینجا کلیک نمائید.