پلتفرم هوش مصنوعی و مخاطبان آن

ai platform

در این پست به توضیح مفهوم پلتفرم هوش مصنوعی پرداخته میشود، و سپس مخاطبان یک پلتفرم AI و چگونگی تعامل آنها با پلتفرم بررسی شرح داده می شود.

پلتفرم هوش مصنوعی

هوش مصنوعی شاخه ای از علوم کامپیوتر است که از سال ۱۹۶۵ میلادی به صورت رسمی شناخته شد. گرچه فعالیت های زیادی در حوزه هوش مصنوعی تا کنون انجام شده است ولی این حوزه همواره با چالش های بسیاری در محدودیت داده و منابع پردازشی مواجه بوده است. محققان سازمان ها، شرکت ها و دانشگاه ها این چالش را بسته به نوع داده و حجم آن تا حدودی رفع می‌کردند. راه حل ها بسیار محدود بودند و با رشد داده و تغییر آن با مشکلات جدید مواجه می شدند.

با ظهور کلان داده گام موثری در حوزه هوش مصنوعی نیز برداشته شد. سازمان ها با استفاده از معماری های مطرح شده در کلان داده، مسائل مربوط به چالش های مدیریت داده و منابع پردازشی را حل نمودند، و شرکت ها،‌ سازمان ها و دانشگاه ها به ارائه الگوریتم ها، فریم ورک ها و زیرساخت های متنوعی در این حوزه پرداختند. حال نوبت به آن رسیده بود که همه ابزارها در کنار هم قرار بگیرند تا یک پلتفرم هوش مصنوعی را تشکیل دهند.

در واقع پلتفرم هوش مصنوعی یک چارچوب واحد برای توسعه کاربردهای هوش مصنوعی است که کارایی و سرعت بهتری نسبت به روش‌های سنتی دارد .

 

مخاطبان پلتفرم هوش مصنوعی

حال لازم است با نقش‌های تعریف شده در پلتفرم هوش مصنوعی آشنا شویم. به عبارت دیگر، چه کسانی قرار است با یک پلتفرم هوش مصنوعی کار کنند؟ اغلب مخاطبان پلتفرم هوش مصنوعی یکی از نقش های زیر را دارند:

  • توسعه‌دهنده الگوریتم در حوزه هوش مصنوعی،
  • محققان داده،
  • تحلیل گران داده،
  • مهندسان داده،
  • توسعه‌دهنده برنامه‌ها،
  • و کارشناس هوش تجاری

همه نقش های فوق می‌توانند (و در آینده نه چندان دور باید) از پلتفرم های هوش مصنوعی استفاده کنند.

یک توسعه‌دهنده الگوریتم هوش مصنوعی با استفاده از محیط توسعه پلتفرم هوش مصنوعی (مانند Google Colab)‌ شروع به برنامه نویسی می‌کند و دیگر در گیر نصب کتابخانه‌ها، محیط دیپلوی برنامه و .. نمی‌شود .

یک تحلیل گر داده با استفاده از محیط های توسعه خودکار برنامه، بدون درگیری با کد فقط با انتخاب نوع الگوریتم و ساختن پایپ لاین، داده را تحلیل می‌کند (بدون زدن یک خط کد)‌

توسعه‌دهندگان برنامه با استفاده از مارکت پلیس در پلتفرم فقط API مورد نیاز خود را در برنامه مد نظر Call کرده و استفاده می کنند

یک مهندس داده مسیر ورود داده و مدیریت آن را در پلتفرم مدیریت می‌کند

کارشناس هوش تجاری بدون درگیری با منابع داده و تحلیل‌ها فقط از ابزارهای هوش تجاری متصل شده در این پلتفرم استفاده می نمایند .

در واقع هر یک از افراد، با توجه به نقشی که در این حوزه دارند نقطه شروع متفاوتی یک پلتفرم هوش مصنوعی خواهند داشت.

دیتاسلوک با ارائه یک پلتفرم هوش مصنوعی می‌تواند تمام نیازهای مطرح شده فوق را برطرف نماید. پلتفرم دیتاسلوک با استفاده از ابزارهای شناخته شده در حوزه هوش مصنوعی یک پلتفرم سازگار با بازیگران اکوسیستم هوش مصنوعی آماده کرده است که می تواند با طی کردن مراحل سلوک داده از یک داه خام به بینش تغییر یافته، و در بهبود کارایی و گسترش کسب و کارها کمک کند.